Semináře a přednášky

Realizujeme veřejné semináře a přednášky věnované tvorbě Karla Zemana, jednotlivým filmům, trikovým a animační technikám. Dle konkrétního programu budou určeny jak odborníkům z Čech i zahraničí, studentům odborných škol i zájemcům z řad laické veřejnosti. 

Boris Masník: Od Karla Zemana po digitální technologie

Přednáška odkrývající zákulisí filmového triku v Čechách i ve světě.

Boris Masník vás během 2 hodinové přednášky, plné poutavých ukázek, provede vývojem trikové tvorby od dob klasických technologií druhé poloviny 20. století, ve kterých kraloval vizionář Karel Zeman, až po současnost. Seznámí vás s jednotlivými klasickými technikami, přelomovými filmy i aktuálními trendy počítačových triků v éře 3D filmů a digitálních technologií.

V sekci Nejbližší program naleznete aktuální termíny přednášek. Další termíny jsou možné na vyžádání.

Boris Masník

(* 11. duben 1951) je trikový výtvarník a supervizor filmových efektů.
Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor filmová a televizní grafika. V roce 1977 nastoupil do trikového studia Barrandov. Během dalších 21 let spolupracoval jako trikový specialista na realizaci filmových efektů pro bezmála stovku českých i zahraničních filmových a audiovizuálních projektů. Spolupracoval při hledání a zavádění nových trikových technologií.
V roce 1998 nastoupil v pražské firmě UPP (Universal Production Partners), která se zabývá digitální postprodukcí, počítačovou animací a filmovými efekty. Věnuje se návaznostem klasických filmových postupů na nové digitální technologie a samotným digitálním technologiím. Jeho práce byla oceněna na MFF 1999 v Karlových Varech cenou Alfréda Radoka. Je zároveň aktivním pedagogem na několika filmových vysokých a vyšších odborných školách.

Boris Masník se zároveň v roli konzultanta podílel na přípravě expozice Muzea Karla Zemana a tým společnosti UPP pod jeho vedením připravuje digitalizaci Zemanovy tvorby, kterou Muzeum Karla Zemana vydává ve své specielní edici.

Další termíny pro skupiny zajistíme na vyžádání. Přednášku je možné uspořádat i v anglickém jazyce. Přednáška je vhodná pro studenty středních a vysokých škol a širší veřejnost s hlubším zájmem o kinematografii, specielní filmové efekty a animaci.

Novinky

 • 21 úno
  Napsal(a)
  V sobotu 3. března budeme společně čelit svým vnitřním strachům! Při příležitosti 40. výročí české premiéry unikátního celovečerního filmu Karla Zemana – Čarodějův učeň a…
 • 2 úno
  Napsal(a)
  Chcete si se svým milovaným či milovanou užít celý den, a nejen pár hodin večer? Rádi byste zkusili něco nového a společně objevovali? Vyrazte spolu…
 • 31 led
  Napsal(a)
  Ve dnech 2.−4. února můžete v rámci akce Ledová Praha s celou rodinou navštívit desítky pražských kulturních institucí za zvýhodněné ceny. Stačí se na pokladnách…