Média

Tiskové materiály ke stažení i články a recenze.

Anglická brožura
Formát PDF (1 MB)

Presskit o filmu v češtině a angličtině
Formát DOC (53 kB)


 

csfd

http://www.csfd.cz/film/385083-filmovy-dobrodruh-karel-zeman/


 
Diskuse v domě České televize na Karlovy Vary International Film Festival o projektu Filmový dobrodruh Karel Zeman. Hosté: producent Ondřej Beránek, kameraman David Cysař, střihačka Blanka Kulová a dramaturg Martin Polák

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10000000205-mff-karlovy-vary-2015/215254000400024-filmovy-dobrodruh-karel-zeman


Nový dokument o Karlu Zemanovi se ukázal světu (8. 7. 2015)

Tim Burton i Terry Gilliam se vyznávají k lásce k filmům Karla Zemana, v zbrusu novém dokumentu Filmový dobrodruh Karel Zeman, který se ve středu představil na karlovarském festivalu prvním divákům na světě. Jak se jeho tvůrci dostali k těmto režijním hvězdám? „Gilliam je velký fanoušek a souhlasil hned, tři čtvrtě roku jsme pak hledali termín. U Tima Burtona jsme využili jeho loňské návštěvy v Praze. Povolil jen jediný rozhovor, do pořadu Na plovárně, tak jsme Marka Ebena poprosili, aby se zeptal, na co jsme potřebovali," podotkl na pofilmové debatě producent Ondřej Beránek.

Ten se podílel i na vzniku Muzea Karla Zemana a podobně jak to, i nový dokument se hodně soustředí na unikátní filmové triky, kterými autor Cesty do pravěku nebo Vynálezu zkázy, jehož restaurovaná kopie se v premiéře ukáže ve Varech v pátek, proslul. Klasický životopisný formát snímku oživuje snaha filmových studentů zrekonstruovat pomocí tehdejší techniky tři Zemanovy trikové scény. „Aspoň se tak na diváky lépe přenese, kolik práce a času ty triky tehdy zabraly," myslí si režisér Tomáš Hodan.

Jinak zajímavý snímek spoléhá hlavně na ukázky a tzv. mluvící hlavy. K jejich plynulému projevu režisér podotkl: „Skoro z každého člověka se dá vystříhat plynulá věta. Jen ji u někoho musíte pokrývat obrazem, aby ty střihy nebyly tak vidět." Sám Zeman ve filmu promluví až na konci, během snímku se ale objeví i v záběrech z natáčení svých filmů. „Ovšem jsou to falešné dokumenty o natáčení, které si Zeman sám vytvářel až zpětně," prozradili tvůrci. Unikátní záběry jeho prvních animačních zkoušek, které dosud nikdo neznal, jsou ale zaručeně pravé.

http://www.kviff.com/cs/novinky/1115-novy-dokument-o-karlu-zemanovi-se-ukazal-svetu


Filmový dobrodruh Karel Zeman (2015)

Muzeum Karla Zemana se spolu s dědici slavného tuzemského vizionáře pokusilo vytvořit všeříkající dokumentární snímek, jenž by posloužil jako Zemanův profil pro filmové nováčky i jeho dlouholeté fanoušky. A je radostí zvolat: "Zadařilo se!" Tomáši Hodanovi se z pozice režiséra filmu povedlo do necelých dvou hodin vměstnat v podstatě vše, co by diváci měli o Zemanovi, jakožto tvůrci a člověku, vědět. V prvních minutách se představuje Zemanovo kariérní mládí. Prostřední část filmu patří jak analýzám jednotlivých filmů, tak pohledu do zákulisí jejich vzniku. A závěr je věnován smutnému kariérnímu konci, jež zapříčinila z části politická garnitura a z části vývoj trikových technologií. Filmový dobrodruh Karel Zeman je snímek nesmírně uhrančivý, smutný, veselý a plný naděje a inspirace. Je tedy přesně takový, jaký by si Karel Zeman pravděpodobně přál. A ač se na filmu podíleli sami rodinní příslušníci, je milým překvapením, že je film prostý výraznějšího patosu. Hodnocení: 80%

http://eurodenik.cz/filmy/karlovarske-dojmy-potreti-sorrentinovo-mladi-a-vzpominka-na-karla-zemana


Filmového dobrodruha Karla Zemana včera na festivalu představila početná delegace, vřelý potlesk po premiérové projekci byl zasloužený. Jeden z největších filmařů naší historie se dočkal důstojného pomníku, kterému vévodí vzpomínky spolupracovníků a režisérových následovníků. Výtečným nápadem jsou sekvence, ve kterých se dnešní studenti snaží natočit některé slavné scény ze Zemanových snímků; drobnou vadou mohou být pouze naznačená spojení Zemanovy tvorby s dějinnými událostmi. Jenže dílo barona Prášila ze Zlína je natolik košaté, že na to možná jednoduše nezbyl čas. Nejlepší poklonu skládá Zemanovi další slavný režisér Terry Gilliam: „Budu se muset na jeho filmy podívat znovu, abych zjistil, co všechno jsem od něj vlastně ukradl. Mám pocit, že od něj čerpám neustále."

http://www.fullmoonzine.cz/clanky/karlovarske-korzo-6


 K vidění bude rovněž dokument Filmový dobrodruh Karel Zeman režiséra Tomáše Hodana, jenž se snaží přiblížit jeho dílo, unikátní techniky či vliv, jaký měl Zeman na světovou kinematografii.
„V archivu České televize jsme našli exkluzivní a zajímavé materiály, které ukazovaly tvůrčí proces Karla Zemana, to, jak se to dílo vytvářelo, kousek po kousku animačně. Zpočátku to byla hromada filmového materiálu, fotografií. Duši tomu dali producent Ondřej Beránek a režisér Tomáš Hodan. Byla pro nás velká výzva vyzdvihnout osobnost, která tehdy v těch 50. a 60. letech oslnila celý svět," uvedl dramaturg Martin Polák.

Autoři rovněž oslovili pamětníky či tvůrce, kteří se k inspiraci Zemanem hlásí. V dokumentu promluví například Terry Gilliam či Tim Burton.

Filmový dobrodruh Karel Zeman je promítán na karlovarském festivalu v sekci Návraty k pramenům. Na středeční termín je již vyprodáno, možnost bude ještě v pátek 10. 7. v Kongresovém sále v hotelu Thermal.

http://www.novinky.cz/kultura/374507-karlovarsky-festival-pripomina-karla-zemana.html


Tim Burton i Terry Gilliam se vyznávají k lásce k filmům Karla Zemana v nové dokumentu Filmový dobrodruh Karel Zeman, který byl na festivalu uveden ve světové premiéře. Podle producenta Ondřeje Beránka prý Gilliam jako velký fanoušek souhlasil hned, dlouho potom se hledal termín. V případě Burtona využili filmaři jeho loňské návštěvy v Praze, kdy s ním Marek Eben natáčel pořad Na plovárně. Ten se ho pak na to zeptal. Klasický životopisný formát snímku oživila snaha filmových studentů zrekonstruovat pomocí tehdejší techniky tři Zemanovy trikové scény, dodal režisér Tomáš Hodan.

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-live-kultura/329752/na-karlovarskem-festivalu-prodali-uz-113-450-vstupenek.html


 Česká televize ve Varech představila filmový dokument o legendě, kterou „vykradl" i Terry Gilliam. (8. 7. 2015)

 dobrodruh-media005

V Karlových Varech byl ve světové premiéře uveden životopisný dokument o jednom z velikánů světové kinematografie Filmový dobrodruh Karel Zeman. V Domě ČT ho dnes představili režisér dokumentu Tomáš Hodan, scenárista a producent Ondřej Beránek, kameraman David Cysař a dcera Karla Zemana Ludmila Zemanová. Ta se rovněž podílela na digitalizaci Vynálezu zkázy, který Česká televize v premiéře odvysílá 10. 7.

Snímek vypráví životní příběh režiséra, který bez počítačových efektů dokázal diváky přenést na měsíc nebo do pravěku. Bez filmového vzdělání Karel Zeman jako samouk ve zlínském studiu vytvářel triky, které v mnohém zůstaly nepřekonány. „Během natáčení jsme si uvědomili, že vlastně natáčíme poctu filmařině jako takové," říká režisér filmu Tomáš Hodan a doplňuje: „Ohlížíme se za tím dvacátým stoletím, které přineslo lidstvu velké zkoušky a příkoří, ale také se stávaly u kin fronty na lístky a o filmech si povídali chlapi v hospodě a ženské v samoobsluhách. Karel Zeman byl průkopník, který dosáhl většího uznání ve světě než doma." „Pro Českou televizi je projekt Filmový dobrodruh Karel Zeman velkou příležitostí vyzdvihnout význam filmového velikána a vizionáře, který inspiroval a oslňoval svojí genialitou a poetikou," doplňuje jej koproducentka za ČT Kamila Zlatušková.

Na vzniku dokumentárního snímku se scenáristicky podílela i dcera Karla Zemana. „Vše co jsem se od otce naučila z jeho vyprávění nebo během spolupráce na jeho filmech, mě celý život nejen inspirovalo, ale hlavně pomáhalo překonávat někdy i velmi těžké životní situace. Přála bych si proto, aby náš dokumentární film o Karlu Zemanovi, který bude vyprávět o jeho zajímavém životě, jeho myšlenkách, filmech a tvůrčí práci, se stal stejnou inspirací pro všechny mladé diváky na celém světě," mluví o otci Ludmila Zemanová, která kvůli uvedení projekce dorazila z Kanady, kam se s rodinou odstěhovala.

„Během natáčení jsme se potkali s několika výjimečnými filmaři, jako třeba s Terry Gilliamem nebo Koji Yamamurou z Japonska. To, jak o Karlu Zemanovi mluvili, bylo úžasné a dalo nám to motivaci představit českého režiséra i milovníkům filmu v dalších zemích," říká producent Ondřej Beránek, který je zároveň spoluzakladatelem muzea Karla Zemana v Praze. Student animace Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně si navíc vyzkouší rekonstrukci tří slavných scén ze Zemanových filmů, tak jak to dělal on, bez počítačů a digitálních technologií.

Jeden z nejslavnějších snímků Karla Zemana Vynález zkázy byl v padesátých letech promítán v sedmdesáti zemích. Nyní se dočkal digitálního zrestaurování, na kterém se podílela Česká televize společně s Nadací české bijáky a Muzeem Karla Zemana. Uveden bude ve světové premiéře na filmovém festivalu v Karlových Varech, na Expu 2015 i na obrazovkách České televize 10. 7.

http://www.filmcz.info/mff-karlovy-vary/2015/ceska-televize-ve-varech-predstavila-filmovy-dokument-o-legende-kterou-vykradl-i-terry-gilliam/

 adventurer-pk