Terry Gilliam je kmotrem digitálně restaurovaného Barona Prášila

Terry Gilliam

Let na dělové kouli, cesta na Měsíc i putování napříč oceány v útrobách velryby patří k dobrodružstvím fantaskního vypravěče Barona Prášila, kterého na filmová plátna přivedl v roce 1961 Karel Zeman. Nyní se film dočkal obnovy díky projektu Čistíme svět fantazie, na kterém spolupracuje i Muzeum Karla Zemana. Kmotrem se stal legendární americký režisér Terry Gilliam.

Terry Gilliam, který se proslavil jako člen skupiny Monty Python, již v dokumentu Filmový dobrodruh Karel Zeman prozradil, že Zemanův film byl prvotní inspirací vlastní verze slavného příběhu. „Moc rád budu kmotrem nově uvedeného Barona Prášila, protože jsem vlastně i jeho kmotřencem. Baron Prášil mne stále oslovuje nejvíc, jelikož využívá dokreslovačky a staví je do mnohovrstvých záběrů," reagoval na prvotní nabídku Terry Gilliam.

Karel Zeman byl pro Terryho Gilliama inspirací k jeho příběhu Imaginarium Doktora Parnasse. „Mám tam scénu, kde jedna postava projde zrcadlem a ocitne se ve světě dvourozměrných věcí ve 3D prostoru. Vlastně jsem napsal celý film tak, aby byl založen na tomto procesu." V roce 1988 pak natočil vlastní verzi slavného příběhu Dobrodružství Barona Prášila.

Fantastický příběh o lásce Baron Prášil se divákům představil 27. května 2016 jako zahajovací film 56. Zlín Film Festu. Film byl digitálně restaurován díky projektu Čistíme svět fantazie partnerů Nadace české bijáky, Muzeum Karla Zemana a Česká televize ve spolupráci s Universal Production Partners, a. s. (UPP) a za podpory Ministerstva kultury a Státního fondu kinematografie České republiky.

Na podzim roku 2016 započnou práce na obnově filmového dobrodružství Cesta do pravěku. I vy můžete pomoci uchovávat dílo Karla Zemana přispěním prostřednictvím SMS v ceně 30 Kč ve tvaru DMS BIJAKY na číslo 87 777.