ČISTÍME SVĚT FANTAZIE

Projekt na restaurování filmů Karla Zemana

Čistíme svět fantazie

banner-300x180

Před více než dvěma lety byl založen projekt Čistíme svět fantazie s cílem digitálně restaurovat tři filmy Karla Zemana vybraných ze Zlatého fondu české kinematografie.

BP-vyrez

Digitálně restaurovaný film Baron Prášil filmového génia Karla Zemana se dočká vydání ve vysokém rozlišení na Blu-ray. Slavnostní křest Blu-ray proběhne už tento pátek (11. 11. 2016) v rámci fotografického festivalu FotoŠkoda Fest.

BP-foto-web-aktualita-csf

Ve kterých kinosálech a videotékách můžete vidět digitálně restaurovanou verzi filmu Baron Prášil od Karla Zemana? Podívejte se na náš přehled.

Terry Gilliam

Let na dělové kouli, cesta na Měsíc i putování napříč oceány v útrobách velryby patří k dobrodružstvím fantaskního vypravěče Barona Prášila, kterého na filmová plátna přivedl v roce 1961 Karel Zeman. Nyní se film dočkal obnovy díky projektu Čistíme svět fantazie, na kterém spolupracuje i Muzeum Karla Zemana. Kmotrem se stal legendární americký režisér Terry Gilliam.

Baron Prášil

Filmový festival pro děti a mládež ve Zlíně si jako zahajovací film vybral digitálně restaurovaný snímek Baron Prášil od významného filmového génia Karla Zemana. Film prochází obnovou díky projektu Čistíme svět fantazie, partnerů Nadace české bijáky, Muzeum Karla Zemana a Česká televize ve spolupráci s Universal Production Partners (UPP). Projekt je financován Nadací české bijáky a podpořen Ministerstvem kultury a Státním fondem kinematografie České republiky.

Po úspěšném digitálním restaurování Vynálezu zkázy započaly práce na dalším filmovém skvostu režiséra Karla Zemana, filmu Baron Prášil. Film projde obnovou díky projektu Čistíme svět fantazie, který je společným projektem Nadace české bijáky, Muzea Karla Zemana a České televize ve spolupráci s Universal Production Partners (UPP). Projekt je dále podporován Ministerstvem kultury a Státním fondem kinematografie České republiky. Digitálně zrestaurovaný film bude mít slavnostní premiéru v polovině roku 2016.

Nadace české bijáky získala za Sbírkový počin roku - Veřejná sbírka 2. místo.

Cena nám byla udělena za veřejnou sbírku k projektu Čistíme svět fantazie na letošním ročníku Dárcovského summitu, který pořádalo Fórum dárců.

Již před 57 lety režisér Karel Zeman vytvořil ve filmu Vynález zkázy tajuplný svět, který se díky spolupráci Nadace české bijáky, Muzea Karla Zemana, České televize a usilovné práci českých restaurátorů z Universal Production Partners (UPP) opět vrací na velká filmová plátna dnešních kin. Zítra 30.7.2015 ho diváci mohou zhlédnout na Letní filmové škole, po této distribuční premiéře bude film uveden v rámci Projektu 100 v kinech po celé České republice a také jej bude možné stahovat na legálních videotékách. Jak restaurování filmu probíhalo a jaké jedinečné záběry odhalilo, ukazuje nové video.

Proběhla světová premiéra digitálně restaurovaného filmu Karla Zemana Vynález zkázy. V pátek 10. července od 20:00 byl film souběžně uveden na jubilejním ročníku MFF Karlovy Vary, v Museo Nazionale del Cinema v Turíně v rámci Světové výstavy EXPO 2015 a v Museum of the Moving Image v New Yorku. Unikátní premiéru mohli všichni diváci souběžně zhlédnout také díky České televizi na svých obrazovkách.

Cílem projektu Čistíme svět fantazie, společného projektu Nadace české bijáky, Muzea Karla Zemana a České televize je v průběhu tří let digitálně zrestaurovat vybrané filmy Karla Zemana do nejvyšší možné kvality, uvést je na velkých filmových plátnech a vdechnout jim tak znovu život. Projekt chce rovněž zvýšit povědomí o významu digitálního restaurování.

K digitálnímu restaurování v rámci projektu Čistíme svět fantazie, společného projektu Nadace české bijáky, Muzea Karla Zemana a České televize, jsme vybrali tři nejdůležitější kombinované filmy Karla Zemana: Vynález zkázy (1958), Baron Prášil (1961) a Cesta do pravěku (1955).

Partneři projektu Čistíme svět fantazie se dohodli na uspořádání veřejné sbírky, jejíž výtěžek bude určen na digitální restaurování tří filmů Karla Zemana.

Chcete se dozvědět více o tom, proč restaurujeme Zemanovy filmy? Kolik kilometrů materiálu jsme museli naskenovat? Z kolika okének se skládá film Vynález zkázy, který jsme "vyčistili" jako první? Co všechno se s filmem děje předtím, než si jej opět můžete vychutnat v podobě, kterou desítky let nikdo neviděl? Odpovědi naleznete u nás v muzeu!

Tiskové materiály ke stažení, hlavní výstupy z médií.